1. Hi Guest: Welcome to TRIBE, Toronto's largest and longest running online community. If you'd like to post here, or reply to existing posts on TRIBE, you first have to register on the forum. You can register with your facebook ID or with an email address. Join us!

Glastonbury Festival UK

Discussion in 'Roll Calls' started by The Truth, Apr 15, 2010.

  1. The Truth

    The Truth TRIBE Member

    June 25-27 2010
    Worthy Farm, Somerset

    Pyramid Stage:
    June 25:
    U2
    Dizzee Rascal
    Vampire Weekend
    Snoop Dogg
    Willy Nelson
    Corinne Bailey-Rae
    Femi Kuti

    Other Stage:
    The Flaming Lips
    Hot Chip
    Florence and the Machine
    La Roux
    Phoenix
    The Courteeners
    Gaslight Anthem
    The Stranglers
    The Magic Numbers

    John Peel Stage:
    Groove Armada
    The Black Keys
    Mumford & Sons
    Ellie Goulding
    Kele
    Bombay Bicycle Club
    Tegan and Sara
    De Staat
    Chapel Club

    West Holts:
    Mos Def
    Femi Kuti
    Nouvelle Vague & Guests
    Breakestra with Chali 2na
    Bonobo
    Mariachi El Bronx
    Tune-Yards
    Matthew Herbert Big Band

    Acoustic Stage:
    Bootleg Beatles
    Alan Price Set
    McIntosh Ross
    Turin Brakes
    Brian Kennedy
    Danny & The Champs
    Megan Henwood
    Cory Chisel
    Julie Feeney

    The Park Stage:
    The XX
    Broken Bells
    Special Guests
    The Big Pink
    Local Natives
    Steve Mason
    Hypnotic Brass Ensemble
    Beth Jeans Houghton
    Lissie

    East Dance:
    DJ Fatboy Slim
    Live Chase and Status
    DJ Zane Lowe
    Live Plan B
    DJ Rob da Bank
    Live Example
    DJ Roger Sanchez
    DJ TBA
    DJ TBA

    West Dance:
    DJ Boys Noise
    DJ Simian Mobile Disco
    Live Delphic
    DJ Fake Blood
    DJ Rusko
    Live Chromeo
    DJ Aeroplane
    DJ Boy 8-Bit
    DJ Hannah Holland

    Avalon Stage:
    New Model Army
    Transglobal Underground
    Newton Faulkner
    The Woodentops
    Lou Rhodes
    Goldheart Assembly
    Gabby Young & The Other Animals
    Hobo Jones & The Junkyard Dogs

    Croissant Neuf:
    6ixtoys
    Steve Knightley
    Julien Tulk Band
    Undercover Hippy Band
    Seth Lakeman
    Biggles Wartime Band

    Poetry & Words:
    Penny Ashton
    Baba Brinkman
    Sabrina Mahfouz
    Tony Walsh
    Aisle 16
    Kat Francois
    Ventriloquist
    Paula Varjack
    Andreattah Chuma
    Jonny Fluffypunk
    Kate Tempest
    Pete the Temp
    Poeticat
    Helen Gregory and Pete Hunter

    Pyramid Stage:
    June 26:
    Muse
    Scissor Sisters
    Seasick Steve
    Jackson Browne
    Lightning Seeds

    Other Stage:
    Pet Shop Boys
    Editors
    The Cribs
    The National
    Kate Nash
    Imogen Heap
    Coheed and Cambria
    Reef
    Two Door Cinema Club

    John Peel Stage:
    Jamie T
    Foals
    The xx
    Marina & The Diamonds
    Delphic
    Field Music
    Cymbals Eat Guitars
    Sophie Hunger

    West Holts:
    George Clinton with Parliament / Funkadelic
    Jerry Dammers Spatial AKA Orchestra
    Os Mutantes
    Devendra Banhart
    Bassekou Kouyate & Ngoni Ba
    Phenomenal Handclap Band
    Brother Ali
    Troy Ellis & The Longshots

    Acoustic Stage:
    Christy Moore
    Nick Lowe
    Imelda May
    Al Stewart
    Michael Eavis In Conversation
    Gandale Murphy & The Slambovian Circus
    The Leisure Society
    Ellen & The Escapes
    John Allen & Band

    The Park Stage:
    Midlake
    Laura Marling
    Special Guests
    Stornoway
    Beach House
    Strange Boys
    Frankie & The Heart Strings
    The Ballad of Britain
    Peggy Sue

    East Dance:
    Live N-Dubz
    Live Chipmunk
    Live Kelis
    DJ DJ MistaJam
    Live Tinie Tempah
    Live Giggs
    DJ Yasmin
    Live Chiddybang
    Live McClean
    Live Bashy
    Live Donaeo
    Live Roll Deep
    DJ TBA

    West Dance:
    Live Dubfire
    DJ Nick Warren
    Live Mix Hell
    DJ Sander Kleinenberg
    Live Banco de Gaia
    DJ Riva Starr
    Live Neville Staple
    Live Dub Pistols
    DJ TBA
    Live Foreign Beggars

    Avalon Stage:
    The Lightning Seeds
    Alabama 3 acoustic
    Charlie Winston
    Steve Harley & Cockney Rebel
    The Unthanks
    The Avett Brothers
    The Wurzels
    Nick Harper
    Tom Williams & The Boat

    Croissant Neuf:
    The Beat
    MrB. The Gentleman Rhymer
    Hot Feat
    The Kevin Brown Trio
    The Vagaband
    Dizraeli & The Small Gods

    Poetry & Words:
    John Hegley
    Paula Varjack
    Andreattah Chuma
    Attila the Stockbroker
    Hollie McNish
    Luke Wright
    Kate Tempest
    Murray Lachlan Young
    Sabrina Mahfouz
    Bohdan Piasecki
    Open mic. (hosted by Julian Ramsey-Wade)
    Ventriloquist
    Jonny Fluffypunk

    Pyramid Stage:
    June 27:
    Stevie Wonder
    Faithless
    Jack Johnson
    Ray Davies
    Slash
    Norah Jones

    Other Stage:
    Orbital
    lcd soundsystem
    MGMT
    We Are Scientists
    Grizzly Bear
    Temper Trap
    The Hold Steady
    Frightened Rabbit

    John Peel Stage:
    Ash
    Julian Casablancas
    Broken Social Scene
    Gang of Four
    The Drums
    Holy Fuck
    These New Puritans
    Everything Everything
    Dan Mangan

    West Holts:
    Rodrigo y Gabriela
    Toots & the Maytals
    Quantic & his Combo Barbaro
    Staff Benda Bilili
    Dr John
    Tunng
    The Bees
    Dizraeli and the Small Gods

    Acoustic Stage:
    Jackson Browne with David Lindley
    Richard Thompson
    Loudon Wainwright III
    Blues Band
    London Community Gospel Choir
    Joel Rafael
    Robinson
    Fisherman's Friend
    Mayhew

    The Park Stage:
    Empire Of The Sun
    Dirty Projectors
    Archie Bronson Outfit
    Portico Quartet
    Fionn Regan
    Here We Go Magic
    Travelling Band

    East Dance:
    DJ Above & Beyond
    Live Crystal Castles
    DJ Filthy Dukes (DJ Set)
    Live Professor Green
    Live Reverend Sound System
    Live Crystal Fighters

    West Dance:
    Live Magnetic Man
    DJ Jackbeats
    Live Stanton Warriors
    DJ Adam F
    Live Blasted Mechanism
    DJ Toddla T
    Live Alex Metric Live
    DJ South Central
    Live Jaguar Skills
    DJ A1 Bassline
    Live Killaflaw
    DJ Virus Syndicate

    Avalon Stage:
    Gomez
    The Saw Doctors
    Imelda May
    Judy Collins
    SPECIAL GUEST
    Teddy Thompson
    Adrian Edmondson & The Bad Shepherds
    Kirsty Almeida
    Ellen & The Escapades

    Criossant Neuf:
    The Baghdaddies
    Zen Elephants
    Prof Nohair & the Wig Lifters
    Corinne Bailey-Rae
    The People's String Foundation

    Poetry & Words:
    Glastonbury Festival Poetry Slam (hosted by Kat Francois)
    Helen Gregory and Benita Johnson
    Pete Hunter
    Pete The Temp
    Jean Binta Breeze
    Poeticat
    Luke Wright
    Jo Bell (Website Poet in Residence)
    Bohdan Piasecki
    Julian Ramsey-Wade
    Penny Ashton
    Baba Brinkman
    Comperes – Dreadlcokalien and Abbey Oliveira

    Glastonbury Festivals - News - The 2010 line-up is revealed!
     

Share This Page